Awards

2014 Scheme 1 – Race Standards (Full Colours) – Results for year to end March 2015

Press here  Scheme 1

2014 Scheme 2 – Race Completions (Representative Colours) – Results for year to end March 2015

Press here  Scheme 2

Scheme Rules

Links to > Scheme 1 Rules     Mens Standards     Womens Standards

Link to > Scheme 2 Rules

Last Years Awards – Final Tables

2013 Scheme 1 – Race Standards (Full Colours) – Final results for year ending 31st March 2014

Overall Standard Name & Age Category Event, Time & Event Standard Event, Time & Event Standard Event, Time & Event Standard
platinum
gold Leila Reay – 60-64 5m – 40:57 Gold 6m – 49:24 Gold 10k – 49:33 Gold
gold Mark Hutcheson – 45-49 10k – 38:26 Gold 6m – 37:46 Gold Half 1:25:18 Gold
silver Jasmine Finney – Open 10k – 39:24 Gold 5m – 32:06 Silver Half – 1:27:13 Gold
silver Steve Martin – 45-49 Mar – 3:09:35 Silver 5m – 32:12 Silver 10k – 39:35 Gold
silver Annie Finding – 60-64 6m – 53:20 Silver 5ml – 45:25 Silver 10k 0:53:46 Silver
silver Ray Coles – 55-59 5m – 37:32 – Silver 10k – 46:03 Silver 6m – 45:14 Silver
silver Ellen Hall – 45-49 10k – 48:32 Silver 5m – 39:12 Silver 10m – 1:20:10 Silver
silver Angela Martin – 40-44 5m – 36:29 Silver 10m – 1:13:33  Silver Half – 1:34:13 Silver
silver Richard Swann -Piper 45-49 Half – 1:29:52 Silver 10K – 44:09 Silver 5m – 34:08 Silver
silver Sean Jack – 50-54 Half – 1:37:57 Silver 10k – 44:04 Silver 5m – 35:58 Silver
bronze Paul Diffey – 50-54 5m – 36:28 Bronze Half – 1:37:23 Silver 10k – 44:09 Silver
bronze  Adam Kent – Open 5m – 33:32 Bronze Half – 1:30:33 Bronze  6m – 0:41:33 Bronze
bronze Nick Cleaver – 55-59 10m – 1:24:14 Bronze 5m – 40:00 Bronze 10k – 47:51 Bronze
bronze Chris Tucker – Open 6m – 42:52 Bronze 10k – 42:26 Bronze Half – 1:35:04 Bronze
bronze Stephen Pitcher – 45-49 10k – 45:09 Bronze 6m – 45:05 Bronze Half – 1:44:23 Bronze
bronze Liz Wilson – 50-54 10k – 52:48 Bronze 6m – 52:00 Bronze Half – 2:02:21 Bronze
copper Isobel Waterhouse – 50-54 5m – 40:17 Silver Half – 1:55:46 Bronze 10m – 1:36:25 Copper
copper Andy Virgin – Open 5m – 36:45 Copper 10k – 43:26 Bronze Half – 1:36:28 Bronze
copper Andy Latter – 50-54 10k – 49:24 Bronze 6m – 49:41 Copper 5m – 43:40 Copper
copper Alex Hutcheson – 50-54 Mar – 4:40:40 Copper Half – 2:05:34 Copper 10k – 54:23 Bronze
copper Alex Mabey – Open 10k – 44:30 Bronze 10k – 47:32 Copper Half – 1:44:31 Copper
copper Melanie Cage – 35-39 10k – 47:22 Bronze 6m – 48:20 Bronze 5m – 42:17 Copper
copper Rollo McGrath – 50-54  5m – 43:00 Copper  10k – 48:13 Bronze 6m – 49.00 Copper
copper Sarah North – Open 5m – 41:02 Copper Half – 1:56:20 Copper 6m – 52:35 Copper
pewter Hannah Philpott – Open 10k – 50:25 Copper 5m – 45:16 Pewter 6m – 55:22 Pewter
pewter Jo Garmory – 35-39 10k – 55:27 Copper 6m – 53:26 Copper 5m – 45:55 Pewter
pewter Max Spence – 40-44 5m – 37:48 Copper 6m – 46:01 Copper Half – 1:59:37 Pewter
pewter Karen Snelson – 45-49 Half – 2:06:37 Copper 10m – 1:46:34 Pewter 7m  -1:30:54 Pewter
pewter Judy Blee – 40-44 5m – 48:31  Copper 6m – 59:53 Pewter 10k – 1:08:56 Pewter
pewter Shelley Marshall – 40-44  5k – 30:12 Pewter 5ml – 47:56 Pewter  10k – 57:05 Copper


2013 Scheme 2 – Race Completions (Representative Colours) – Final Results for Year Ending 31st March 2014

Male Female
gold gold
Name and Number of Events Name and Number of Events
Ray Coles – 27
Steve Wilson – 27
Mark Hutcheson – 21
Nick Cleaver – 15
Annie Finding – 28
silver silver
Name and Number of Events Name and Number of Events
Sean Jack – 12
Chris Tucker – 12
Alex Mabey – 11
Stephen Pitcher – 11
Alex Hutcheson – 14
Liz Wilson – 13
Ellen Hall – 13
Jasmine Finney – 13
Angela Martin – 11
bronze bronze
Name and Number of Events Name and Number of Events
Andy Virgin – 9
Max Spence – 9
Steve Martin – 9
Adam Kent – 9
Paul Diffey – 7
Rollo McGrath – 7
Andy Latter – 6
Richard Swann-Piper – 5
Sarah North – 9
Karen Snelson – 9
Shelley Marshall – 7
Hannah Philpott – 7
Jo Garmory – 5
Sarah Tonkin 5
Isobel Waterhouse – 5